logo imiennik top - grafika przewodnia  
  Data: 19.01.2018   |   1 osoba jest online w serwisie!
Życzenia świąteczne na e-zyczenia.pl!
Szukaj:
Przedłużanie rzęs - Gdynia
::DARMOWE KONTO BANKOWE 
::aforyzmy, cytaty 
::przysłowia chińskie 
::aforyzmy starożytne 
::aforyzmy współczesne 
::prawa Murphy'ego 
::kalendarz 
::chiński kalendarz 
::związki partnerskie 
::rozrywka 
::NAUKA CHIŃSKIEGO 
::BRAMKA SMS 
::NAJLEPSZE GADŻETY 
::imiennik 
::imiona ludzi 
::sennik 
::znaki zodiaku 
::sny 
::zdrowie 
::joga 
::muzyka relaksacyjna 
::zioła 

CHIŃSKI KALENDARZ

rok 2018 jest rokiem:
psa

:: POLEĆ NAS ZNAJOMYM ::

Jeżeli uważasz, że nasza strona może zainteresować twoich znajomych, to poleć nas wpisując poniżej adres e-mail wybranej osoby i zatwierdź klawiszem [ENTER]:
Poleca:

Chińskie przysłowia...

Hua Long Dian Jing

Powiedzenie Hua Long Dian Jing, Hua to znaczy po polsku malować, Long to smok, Dian znaczy kropka, albo narysować kropkę, a Jing znaczy oko. Całość przetłumaczymy więc "namalować smoka i dorysować mu oczy".

W okresie Dynastii Północnych i Południowych, na początku VI wieku żył słynny malarz o nazwisku Zhang Shenyou. Na ścianie klasztoru Anle namalował 4 wspaniałe smoki. Malowidło szybko zdobyło sławę w całych Chinach - smoki były tak barwne i tak pełne życia, że wyglądały niemal jak prawdziwe.

Jednak każdy, kto podszedł bliżej do obrazu, zadawał malarzowi to samo pytanie: "Dlaczego twoje smoki nie mają oczu? Dlaczego nie namalowałeś oczu swoim smokom?". Zhang Shenyou uśmiechał się wtedy i odpowiedał: "To nic ważnego......bardzo łatwo jest namalowć oczy, mogę to zrobić w każdej chwili." A kiedy wciąż pytano go dlaczego nie namalował smokom oczu, malarz pewnego dnia odpowiedział: "Gdyby moje smoki miały oczy, nie zostałyby tutaj, na ścianie klasztoru, ale uleciałyby wysoko." Nikt nie uwierzył jego słowom i ludzie coraz częściej nalegali by domalował oczy swoim smokom. Któregoś dnia malarz poddał się naleganiom. "Dobrze", powiedział, "Będzie tak, jak chcecie. Chodźcie ze mną".

I wraz z gromadą ludzi udał się do klasztoru. Podszedł do ściany, umoczył pędzel w tuszu i szybko postawił kropki w miejscu, gdzie powinny być smocze oczy.

W tym momencie niebo pokryło się chmurami, zerwał się wicher i błyskawice przecięły niebo. W chwili gdy huk gromu wstrząsnął murami kasztoru, smok lekko sfrunął ze ściany i na obłoku uniósł się do nieba. Wszyscy stali nieruchomo, oniemieli z podziwu i zdumienia.

Chmury zniknęły tak nagle, jak się pojawiły i na niebie znów pokazało się słońce. Gdy zdumni ludzie sporzeli na ścianę, okazało się, że pozostały na niej tylko 3 smoki - te, które nie miały oczu.

Hua Long Dian Jing - "namalować smoka i dorysować mu oczy" tego powiedzenia używamy gdy, ktoś przez dodanie jednego subtelnego szczegółu doprowadza swe dzieło do doskonałości.
PARTNER: Toys4boysPARTNER: CHINA RADIO


AKTUALNY ZNAK ZODIAKU()
. - .

PWW24  | Punkty całodobowe  | ustaw stronę jako startową  | prywatność